Co w praktyce daje nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego?

Minął już tydzień, odkąd prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jest to dobra informacja dla tych, którzy chcieliby zakupić ziemię rolną, a nie są rolnikami- nowelizacja umożliwia im zakup działek rolnych do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast.

Jest to złagodzenie ograniczeń wprowadzonych przez ustawę w roku 2016, która pozwalała na zakup ziemi rolnej przez „nie rolnika” tylko do 30 arów.

Nowelizacja ustawy nie wprowadza limitów zakupu ziemi rolnej na terenie miast, jednak na wsiach na cele nierolne będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia nabytej ziemi (działek) przekroczy 1 ha, trzeba będzie prowadzić działalność rolniczą i nie będzie można jej zbyć przez 5 lat (a nie przez 10, jak było we wcześniejszych zapisach ustawy).

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadal będzie miał prawo pierwokupu działki zarówno na terenie wsi, jak i miasta. Jeśli chcielibyśmy zbyć grunt rolny przed upływem 5 lat, to na podstawie decyzji administracyjnej KOWR-u (a nie sądownie) będzie to możliwe. 
Kiedy zbywamy grunty rolne, dzięki nowelizacji mamy większe pole do popisu. Rolnik może ją zbywać dodatkowo na rodzeństwo, rodziców oraz pasierbów, którzy rolnictwem się nie zajmują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *