Praca z pośrednikiem – stan fizyczny nieruchomości cz.1

Zdecydowałeś się na współpracę z pośrednikiem. Chcesz oddać w jego ręce jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadasz. Jak powinieneś się przygotować do pierwszej rozmowy?


Jeśli chcesz dowiedzieć się, co da Ci współpraca z pośrednikiem, kliknij TUTAJ


Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pośrednik aby rzetelnie i skutecznie zrealizował usługę pośrednictwa, aby sprawnie przeprowadził nas przez transakcję powinien przede wszystkim prawidłowo i dokładnie zapoznać się z naszą nieruchomością.  Bez względu na to, czy to klient dzwoni do pośrednika, czy pośrednik znalazł klienta, rozmowa telefoniczna (zwana pierwszym kontaktem) powinna skończyć się ustaleniem terminu spotkania na nieruchomości, która jest przedmiotem sprzedaży.

Aby Pośrednik mógł dobrze sprzedać Twoją nieruchomość, musi ją zobaczyć. Sama rozmowa przez telefon nie wystarczy.


 Żaden szczegółowy opis, ani piękne zdjęcia zrobione nawet przez profesjonalnego fotografa nie zobrazują prawidłowo nieruchomości. Nieruchomość, którą sprzedajemy to nie tylko sam budynek i jego wyposażenie, ale także wszystko to, co na zewnątrz nieruchomości, jej otoczenie, sąsiedztwo, lokalizacja (zarówno ta na planie miasta, jak i na samym osiedlu, ustawienie względem stron świata), a także aspekty prawne tej nieruchomości: stan prawny (rodzaj własności, obciążenia, zaległości prawne) oraz sytuacja otoczenia prawnego (o których będę pisać w kolejnych felietonach).

Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia pośrednika, który wytłumaczy nam, dlaczego mieszkanie sąsiada, mimo tego samego metrażu i mniejszego balkonu może być więcej warte niż nasze (a tak też się może zdarzyć).

Co zatem należy do obowiązków pośrednika, które powinien wykonać przy pierwszym spotkaniu z klientem? Powinien on porozmawiać z właścicielem nieruchomości o podstawowych parametrach nieruchomości: co to za nieruchomość, w jakiej lokalizacji, jakie ma wymiary (wielkość, powierzchnia). Musi wiedzieć, w jakim stanie jest  nieruchomość, jaka jest oczekiwana cena za nieruchomość oraz czy już nie jest sprzedawana, a jeśli tak, to jak długo właściciel oferuje ją na rynku. Dzięki temu pośrednik wyrobi sobie wstępny pogląd na temat samej nieruchomości a także na temat samego właściciela. Tak. Także właściciela. Wszak to z właścicielem przez najbliższy czas będzie współpracował w sprawie tej nieruchomości.

Następnie dochodzi do spotkania na samej nieruchomości. Ile takie spotkanie powinno trwać? Myślę, że w zależności od rodzaju i wielkości nieruchomości to powinno być tak od 45 minut i więcej. Pośrednik powinien mieć chwilę czasu na zapoznanie się z nieruchomością, jej rozkładem, stanem, otoczeniem itp. Doświadczony pośrednik zwróci uwagę na szczegóły, które zaważyć mogą na cenie ofertowej.

Jest wiele ciekawostek dotyczących budynków, na które wiele osób nie zwraca uwagi. Przykładowo, stan klatki schodowej wpłynie na cenę mieszkania (w im gorszym stanie są części wspólne, tym cena będzie niższa). Który z właścicieli wie, że budynki z wielkiej płyty z la
t 60 i 70-tych bardzo często są w lepszym stanie i ciekawsze niż budynki budowane u schyłku wielkiej płyty czyli z początku lat 90-tych? 2 pokoje z kuchnią będą więcej warte gdy… można kuchnię połączyć z pokojem – szersze możliwości adaptacji takiego lokalu działają na jego korzyść. Stary domek na działce do remontu będzie więcej warty, jeśli plan zagospodarowania przestrzennego pozwala wybudować nowy budynek do 12 m wysokości, a nie tylko do 6 m.

Zatem pośrednik powinien spędzić dość sporo czasu w nieruchomości, aby się z nią zapoznać i „poczuć” zalety i wady tej nieruchomości. Powyższe przykłady to tylko kilka przykładów z bardzo długiej listy elementów na które należy zwrócić uwagę. W zależności  od rodzaju nieruchomości (mieszkanie, dom, działka niezabudowana, lokal użytkowy itp.) lista rzeczy i spraw do sprawdzenia będzie się znacznie różnić.


O kolejnych elementach, które są istotne w sprawdzaniu stanu fizycznego nieruchomości, przeczytacie w kolejnym felietonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *