Nieruchomości luksusowe- kaprys, czy inwestycja?

Rynek nieruchomości w Polsce przeszedł pewną metamorfozę. Obecnie jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. W dużych miastach obecnie ceny wywindowane są do granic możliwości, co nie przeszkadza zarówno Polakom, jak i emigrantom oraz ekspatom inwestować swoje oszczędności właśnie w Polsce.

W Krakowie, mieście, gdzie corocznie przyjeżdża ponad 13 milionów osób (dane z 2018 roku), coraz popularniejsze jest inwestowanie w mieszkania na najem krótkoterminowy. Szczególnie w centrum miasta i dzielnicach turystycznych, takich jak np. Kazimierz czy Podgórze, ilość takich inwestycji jest duża. Miasto rozwija się niezwykle dynamicznie, przez co ilość dostępnych do zakupu nieruchomości z roku na rok rośnie, na równi z ilością nieruchomości komercyjnych.

Czy przekłada się to na liczbę osób, które inwestują właśnie w nieruchomości luksusowe w Krakowie? 

Jak obecna sytuacja na rynku przekłada się na zakup nieruchomości w Polsce przez mieszkańców Austrii? Odsetek Austriaków, oraz Polaków mieszkających w Austrii, którzy lokują w krakowskich nieruchomościach kapitał, systematycznie rośnie. Szczególnie w przeciągu ostatniego roku coraz więcej osób nie tylko z Austrii, ale i z zachodniej Europy inwestuje w nieruchomości szczególnie w Krakowie.

Zainteresowaniem cieszą się nie tylko nieruchomości pod najem krótkoterminowy dla turystów, który jest tutaj obsługiwany przez firmy zarządzające najmem. Coraz częściej obcokrajowcy oraz Polacy mieszkający za granicą stają się właścicielami luksusowych apartamentów, zlokalizowanych w prestiżowych dzielnicach miasta bądź w ścisłym centrum, gdzie ceny przekraczają 12-13 000 PLN za metr kwadratowy powierzchni. Są również nieruchomości droższe, gdzie cena dochodzi nawet do 18-20 000 PLN za metr kwadratowy. I takie miejsca cieszą się niesłabnącą popularnością.

Czy nieruchomości o podwyższonym standardzie oraz apartamenty są w Polsce rarytasem? Na bazie krakowskiego rynku można powiedzieć, że prawdziwe perełki wciąż są na rynku i wciąż można kupić piękny apartament w kamienicy z duszą, czy z ciekawą historią. I wcale nie musi mieć on wygórowanej ceny. Apartamenty kuszą pięknymi widokami na miasto, oraz pokaźnym metrażem, znacznie różniącym się od standardowych mieszkań w miastach, które mają tendencję do zmniejszania się kosztem wyodrębnienia dodatkowych pomieszczeń.

Kraków jest miastem łączącym nowoczesność z historią. Jest miejscem styku wielu kultur i narodowości. Rynek nieruchomości stara się dostosować do wymagań osób przyjeżdzających, są jednak aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu mieszkania bądź apartamentu w Krakowie.

Przede wszystkim, nieco inaczej się tutaj liczy ilość pokoi. Zazwyczaj podawana ilość pokoi odpowiadała ilości pomieszczeń nieprzechodnich, mogących służyć za sypialnię czy gabinet. W Polsce, za pokój liczy się również np. salon, na który jest otwarta kuchnia, czy pokoje przechodnie. Jest to jeden z pierwszych elementów, który zaskakuje osoby mieszkające na co dzień za granicą. Kolejnym aspektem mogącym przerażać jest polska biurokracja, wszelakiego rodzaju przepisy i opłaty, które należy uiścić poza ceną za apartament.

Aby nie dać się oszukać czy też nie przegapić ważnych opłat czy podatków, dobrym rozwiązaniem jest współpraca z dobrym pośrednikiem, który pomoże sprawnie przejść przez nieruchomościowe meandry zarówno przy zakupie, jak później przy zarządzaniu, wynajmie bądź zbyciu. Krakowski rynek nieruchomości jest zdecydowanie interesujący i mogący przynieść znaczne zyski. Aby je osiągnąć, warto działać razem z pośrednikiem i dobrym biurem nieruchomości działającym na lokalnym rynku.

Z jakich usług możesz skorzystać w Belweder Nieruchomości?